Gdzie szukać Żubrów na Podlasiu?

Jak powszechnie wiadomo Żubr, zwany też królem Puszczy, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Białowieskiego Parku Narodowego oraz całego pięknego Podlasia. Te majestatyczne, spokojne zwierzęta są od lat jednym z głównych punktów na liście rzeczy, które koniecznie chcemy zobaczyć, odwiedzając wschodnią część naszego kraju. Dzisiejszy post ma na celu ułatwić Wam to zadanie i podpowiedzieć, gdzie znajdują się miejsca, w których macie największą, a nawet stuprocentową szansę na spotkanie Żubrów.

Jednak zanim przejdziemy do konkretnych wskazówek, pamiętajmy, że Żubry, choć przyzwyczajone do obecności człowieka, wciąż są dzikimi zwierzętami, do których powinniśmy podchodzić z ogromnym szacunkiem i ostrożnością. Kiedy je obserwujemy, postarajmy się zachować odpowiedni dystans i ciszę oraz nie naruszać ich naturalnego środowiska, tak, aby król Puszczy mógł zaszczycać swoją obecnością podlaskie lasy przez kolejne setki lat. Dobrze więc! Czas chwycić aparat, lornetkę lub po prostu telefon i ruszać na poszukiwania Żubrów!

Gdzie szukać Żubrów w ich naturalnym środowisku?

Cóż, okazuje się, że nie tak łatwo udzielić odpowiedzi na postawione wyżej pytanie. W końcu Żubry to dzikie, wolne zwierzęta, które same wybierają swoje ścieżki i miejsca bytowania. Ich stada można napotkać właściwie wszędzie – w samym parku narodowym oraz tak zwanej Otulinie Puszczy Białowieskiej. Bywa, że podczas przemieszczania się po okolicy zauważamy kilka samochodów stojących na poboczu, co jest niezawodnym znakiem, że gdzieś w pobliżu znajduje się grupa Żubrów. Kilka razy spotkaliśmy także samotego Żubra podczas jazdy z naszych gospodarstw agroturystycznych Leśna21 do pobliskiej Hajnówki, gdzie swoją drogą też zaglądają od czasu do czasu ciekawskie osobniki.

Mogłoby wydawać się zatem, że spotkanie Żubra to wyłącznie kwestia szczęścia. Na nasze szczęście możemy nieco dopomóc naszemu… szczęściu 🙂 i zwiększyć nasze szanse na doświadczenie tego niesamowitego przeżycia.

Jeżeli chcemy odnaleźć Żubry w ich naturalnym środowisku, z pewnością warto wybrać się do wieży widokowej, która dzieli swoją piękną nazwę ze wspomnianymi powyżej domami. Wieża do obserwacji Żubrów „Leśna” znajduje się kilka kilometrów na południe od Zalewu Siemianówka i oferuje doskonały widok na polanę, na którą chętnie wybierają się całe stada tych wspaniałych zwierząt.

Na otwartej łące król Puszczy może cieszyć się ogromną ilością wolnej przestrzeni oraz pysznym sianem wprost ze specjalnych paśników. Sama wieża, choć niewysoka, okazuje się być naprawdę dobrym punktem widokowym na całą okolicę. Stojąc na jej szczycie, mamy pewność, że w żaden sposób nie naruszamy żubrzej przestrzeni. Tuż przy wieży znajduje się także tablica informacyjna, z której dowiemy się nieco więcej o samej wieży i zwyczajach lokalnych stad Żubrów. Jeżeli dopisze nam fart, możemy natrafić na grupy liczące nawet kilkadziesiąt osobników!

A co jeśli nie udało się nam znaleźć Żubrów?

Bez obaw, istnieje inne rozwiązanie, dzięki któremu możesz zobaczyć majestatyczne Żubry podczas Twoich odwiedzin na Podlasiu! Jeżeli tym razem nie udało Ci się ich „złapać”, koniecznie wybierz się do Parku Pokazowego Zwierząt w Białowieskim Parku Narodowym.

Zamieszkuje w nim pokaźne stadko Żubrów, które chętnie przechadzają się po swoim ogrodzonym wybiegu. Jest to prawdziwa gratka dla fotografów i wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć te zwierzęta w zbliżonych do naturalnych warunkach. Obraz uroczych, odrobinę niepewnie stąpających młodych, podążającymi za swoimi rodzicami to prawdziwie czarujący widok! Żubry skubią tu leniwie trawę, wylegują się w słońcu, lub po prostu cieszą się swoim własnym towarzystwem.

W Pokazowym Parku Zwierząt możemy oglądać także liczne inne gatunki zamieszkujące Puszczę, w tym dziki, jelenie, łosie, żbiki, czy wilki. Tuż obok Parku znajduje się także kładka Żebra Żubra oraz kolejna wieża obserwacyjna, wobec czego wycieczka w to miejsce może być pomysłem na cały pełen wrażeń dzień, a nawet weekend.

Dla osób, które nie mogą chwilowo wpaść na dzikie Podlasie, polecamy jeszcze jedno rozwiązanie. Czy wiesz, że… możesz oglądać Żubry w sieci? Tak jest, dzięki platformie Żubry Online (link znajduje się tutaj) możesz podziwiać poczynania króla Puszczy z wygodnego fotela w swoim domu! Oko kamery ustawione jest na miejsce, w którym dokarmia się Żubry, przez co szansa na ich spotkanie jest całkiem spora. Polanę odwiedzają także inne zwierzęta, które są wspaniałym urozmaiceniem żubrzych pokazów.

Jakie grzyby można znaleźć nad Zalewem Siemianówka?

Często pytacie nas, czy Zalew Siemianówka to dobre miejsce na zbieranie grzybów… cóż, odpowiedź jest dość prosta – oczywiście, że tak! I mamy na to twarde dowody 🙂 Sami uwielbiamy wybierać się na grzybobrania, co możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej. Podczas wędrówki przez okoliczne łąki i lasy możecie natknąć się na między innymi:

• Kurki – bodaj najpopularniejszy gatunek grzyba nad Zalewem Siemianówka. Znany jest także pod nazwami liszka, lisica, lisiczka, kurza noga lub stągiewka. Rozpoznasz je po charakterystycznej, żółto-pomarańczowej barwie. Ich ulubionym miejscem na wzrost są gęste kępy mchu – niejednokrotnie trzeba lekko rozgarnąć ściółkę, aby się do nich dobrać.

• Podgrzybki – ceniony w polskich kuchniach za swój charakterystyczny, przyjemny smak. Kapelusze podgrzybków mają soczystą, brunatną barwę, która idealnie komponuje się z nieco jaśniejszą nóżką (mowa tu o podgrzybku brunatnym, najpopularniejszym ze wszystkich podgatunków). Jest to dość duży grzyb – bywa, że jego średnica osiąga do 15 centymetrów. Rozpoznasz go także po śluzowatej powierzchni, która matowieje pod wpływem ciepła lub słońca.

• Maślaki – kolejny grzyb, który słynie ze swoich fantastycznych walorów smakowych. Charakterystyczną cechą maślaka jest żółtawy, maślany kolor. Ich skórka jest dość lepka i śliska. Maślak zwyczajny to grzyb osiągający rozmiary od kilku do nawet 15 centymetrów średnicy. Pod jego kapeluszem znajdziesz charakterystyczne rurki mogące mierzyć od około 6 do 12 milimetrów.

• Koźlaki – choć nóżki tych grzybów nie mają zastosowania kulinarnego, to ich kapelusze są uznawane za prawdziwy skarb. Wspomniane kapelusze mogą przybierać różnorakie barwy, od kasztonowo-brązowych po szare oraz brunatne i są aksamitnie gładkie w dotyku. Dorosły grzyb mierzy od 8 do 20 centymetrów i opiera się na jasnej, niemalże białej nóżce.

• Czerwonogłówce – uznawany za „bezpieczny grzyb”, ponieważ trudno go pomylić z innym, trującym gatunkiem. Czerwonogłówce uwielbiają towarzystwo osiki (stąd czasami nazywane są osiczakami). Jest to bardzo ładny, charakterystyczny gatunek – łatwo rozpoznasz go jasko-czerwonym, pomarańczowym lub czerwonobrązowym kapeluszu oraz śnieżnobiałej nóżce. W dogodnych warunkach może dorosnąć nawet do 20-25 centymetrów średnicy!

• Zielonki – grzyb z rodziny gąskowatych. Najczęściej możemy spotkać go blisko ziemi, wśród gęstego mchu oraz igliwia – odnalezienie go może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Owocniki mogą mierzyć maksymalnie do około 10 centymetrów średnicy i wyróżniają się swoją żółtozieloną barwą. Przy odpowiedniej wilgoci grzyby te stają się śliskie i maziste.

Białowieża znów otwarta – już od 1 lipca!

Dzisiaj przychodzimy do Was z prawdziwie wspaniałymi wiadomościami! Niespodziewanie, dosłownie kilka dni temu, ogłoszono, że Białowieża i jej okolice zostaną otwarte już 1 lipca 2022 roku! Oznacza to, że wkrótce wszyscy będziemy mogli wybrać się do Parku Carskiego, Pokazowego Parku Zwierząt, odwiedzić Topiło, czy po prostu zachwycić się pięknem prastarego lasu. I to w samym środku sezonu wakacyjnego!

Nasze ukochane tereny były zamknięte przez dłuuugi, długi czas z powodu trudnej sytuacji na granicy. Z tego powodu możliwości zwiedzania tej części Podlasia były nieco ograniczone… jednak wkrótce całkowicie się to zmieni! Gorąco zachęcamy do odwiedzenia podstrony Atrakcje Puszczy Białowieskiej i okolic, w której znajdziecie wszystkie najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić po ponownym otwarciu tej urokliwej miejscowości! Już teraz możesz zaplanować swoje wakacje w przepięknej, prastarej puszczy i zjawić się u nas już w pierwszym dniu lipca. Zapraszamy!