Jakie grzyby można znaleźć nad Zalewem Siemianówka?

Często pytacie nas, czy Zalew Siemianówka to dobre miejsce na zbieranie grzybów… cóż, odpowiedź jest dość prosta – oczywiście, że tak! I mamy na to twarde dowody 🙂 Sami uwielbiamy wybierać się na grzybobrania, co możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej. Podczas wędrówki przez okoliczne łąki i lasy możecie natknąć się na między innymi:

• Kurki – bodaj najpopularniejszy gatunek grzyba nad Zalewem Siemianówka. Znany jest także pod nazwami liszka, lisica, lisiczka, kurza noga lub stągiewka. Rozpoznasz je po charakterystycznej, żółto-pomarańczowej barwie. Ich ulubionym miejscem na wzrost są gęste kępy mchu – niejednokrotnie trzeba lekko rozgarnąć ściółkę, aby się do nich dobrać.

• Podgrzybki – ceniony w polskich kuchniach za swój charakterystyczny, przyjemny smak. Kapelusze podgrzybków mają soczystą, brunatną barwę, która idealnie komponuje się z nieco jaśniejszą nóżką (mowa tu o podgrzybku brunatnym, najpopularniejszym ze wszystkich podgatunków). Jest to dość duży grzyb – bywa, że jego średnica osiąga do 15 centymetrów. Rozpoznasz go także po śluzowatej powierzchni, która matowieje pod wpływem ciepła lub słońca.

• Maślaki – kolejny grzyb, który słynie ze swoich fantastycznych walorów smakowych. Charakterystyczną cechą maślaka jest żółtawy, maślany kolor. Ich skórka jest dość lepka i śliska. Maślak zwyczajny to grzyb osiągający rozmiary od kilku do nawet 15 centymetrów średnicy. Pod jego kapeluszem znajdziesz charakterystyczne rurki mogące mierzyć od około 6 do 12 milimetrów.

• Koźlaki – choć nóżki tych grzybów nie mają zastosowania kulinarnego, to ich kapelusze są uznawane za prawdziwy skarb. Wspomniane kapelusze mogą przybierać różnorakie barwy, od kasztonowo-brązowych po szare oraz brunatne i są aksamitnie gładkie w dotyku. Dorosły grzyb mierzy od 8 do 20 centymetrów i opiera się na jasnej, niemalże białej nóżce.

• Czerwonogłówce – uznawany za „bezpieczny grzyb”, ponieważ trudno go pomylić z innym, trującym gatunkiem. Czerwonogłówce uwielbiają towarzystwo osiki (stąd czasami nazywane są osiczakami). Jest to bardzo ładny, charakterystyczny gatunek – łatwo rozpoznasz go jasko-czerwonym, pomarańczowym lub czerwonobrązowym kapeluszu oraz śnieżnobiałej nóżce. W dogodnych warunkach może dorosnąć nawet do 20-25 centymetrów średnicy!

• Zielonki – grzyb z rodziny gąskowatych. Najczęściej możemy spotkać go blisko ziemi, wśród gęstego mchu oraz igliwia – odnalezienie go może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Owocniki mogą mierzyć maksymalnie do około 10 centymetrów średnicy i wyróżniają się swoją żółtozieloną barwą. Przy odpowiedniej wilgoci grzyby te stają się śliskie i maziste.

Dodaj komentarz